fbpx

Det som ånder lever af Ida Raselli

Udstillingsperiode lørdag den 3. februar – søndag den 7. april 2024

Det som ånder lever, er en soloudstilling af Ida Raselli på Horsens Kunstmuseum. I Ida Rasellis praksis afsøger hun landets skovbunde, grøftekanter, mergelgrave, åbne skrænter, kalkbrud og strandbredder i sin indsamling af vildt ler, sten, grene, tang og blomster. De samlede materialer gennemgår en efterfølgende forarbejdning, f.eks. tørring eller brænding, hvorigennem hun genererer en materialebank af nøje udvalgte stykker natur.  

Hun arbejder i relation til sin egen og naturens cyklus når hun indsamler, bearbejder og installerer. Hun følger årstidernes skiften og kroppens signaler og er modtagelig over for omverdenens forstyrrelser, som også indgår i hendes praksis som materiale. Det endelige værk i udstillingen står som summen af disse processer, et nedslag i en praksis af gennemtrængelighed.  

Fotografi: David Stjernholm

Yderligere information om udstillingen følger og det er muligt at kontakte museumsinspektør Julie Horne Møller jhmo@horsens.dk.