September – oktober 2026

Det sker i september

 

Kunst & kaffe – Michael Kvium i Horsens Kunstmuseums samling
Søndag den 20. september kl. 13.30
/v formidlingsmedarbejder Ida Visti
Book din billet her.

 

MMCA Residency I Seoul – Museumsinspektør Emilie Hartmann Kuang fortæller

Tirsdag den 22. september kl.19.00-20.30 

Opleve Museumsinspektør Emilie Hartmann Kuang fortælle om hendes aktuelle forskning i forbindelse med hendes  fire måneders residency ophold på MMCA i Seoul, som en del af Statens Kunstfonds faste residency ophold.

I Seoul forskede museumsinspektør Emilie Hartmann Kuang i asiatisk samtidskunst på National Museum of Modern and Contemporary Art, Seoul hvor hun  indsamlede viden og data om den koreanske samtidskunstscene i Korea. Hendes forskning er drevet af at undersøge relationerne mellem kunst, politik, økonomi og kunstnerisk praksis i Asien med det formål at hun vil bidrage til den kunsthistoriske diskurs om asiatisk samtidskunst. Hendes kuratoriske tilgang søger at udfordre dominerende vestlige narrativer ved at udvikle alternative fortolkningsrammer forankret i regionale historier og kulturel specificitet. Hendes forskning forholder sig kritisk til den vestlige reception af asiatisk kunst og hendes forskning er understøttet af behovet for, at europæiske kunsthistorikere og institutioner udvikler nuancerede rammer for fortolkningen af asiatisk visuel kultur.

Forskningsopholdet var fuldt finansieret af Statens Kunstfond og Inger og Asker Larsens Fond til støtte af almennyttige formål.

 Book din gratis billet

 

Offentlighed omvisning – Erik A. Frandsen Hjemfald
Søndag den 27. september kl.13.30
/v  formidlingsmedarbejder Judith Høgh
Book din billet her.

 

Det sker i oktober

 

Kunst & kakao om Erik A. Frandsen
Onsdag den 14. oktober kl.13.30-14.30
/v formidlingsmedarbejder Iben Kjær
Book din billet her. 

 

Udstillingsåbning Nina Nowak
Lørdag den 17. oktober kl.11-16. Alle er velkomne.
Læs mere om den kommende soloudstilling her. 

 

Workshop- Erik A. Frandsens farveunivers Hjemfald
Søndag d. 25 oktober kl. 13-15
v/ Illustrator og tegner Karina Bækkelund
Book din billet her. 

 

Gå med i Horsens Kunstmuseums magasiner
Tirsdag den 27. oktober kl. 19.00-20.30
Kom med i magasinet på Horsens Kunstmuseum og opleve Museumsinspektør Julie Horne Møller og museumshåndværker Asbjørn Thernøe fortælle om museet arbejde bag facaden. Se på nogle af de seneste nyerhvervelser og hør mere om hvordan Horsens Kunstmuseum opbevarer og bevarer den store kunstsamling, der blandt andet består af værker skabt af margarine, fritureolie, sugerør og hvedeaks.
Gratis efter betalt entré – book din billet her.